OPOČNO

Město s cyklistickou tradicí

Tradiční měření sil nejlepších českých a slovenských silničních cyklistů v rámci společného domácího šampionátu přivítá v roce 2020 Opočno. Město ve východních Čechách, které rozhodně není pro cyklistické fanoušky místem neznámým.

V dřívější historii Opočno hostilo například Český pohár, projížděl tudy několikrát Závod míru a později se zde konaly závody UCI Europe Tour – Grand Prix Královéhradeckého kraje UCI 1.2 a East Bohemia Tour UCI 2.2. V podhůří Orlických hor budou tentokrát cyklisté bojovat o medaile na ŠKODA AUTO MISTROVSTVÍ V SILNIČNÍ CYKLISTICE 2020. Pro fanoušky prakticky zanedbatelná vzdálenost třiceti kilometrů od Hradce Králové dělá z místa konání šampionátu velmi atraktivní destinaci.

V průběhu mistrovských závodů možná zbude čas i na krátké nahlédnutí do historie třítisícového Opočna. Rozhodně stojí za to. Vždyť první zmínka o městě se objevuje v Kosmově kronice a je z roku 1068. Území však bylo osídleno již v době bronzové. Dominantou města je renesanční zámek, který je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Královéhradeckém kraji. Na zámek navazuje rozsáhlý anglický park a také obora s vysokou zvěří. Park i obora jsou volně přístupné veřejnosti. Jejich výjimečnost a krásu umí ocenit i filmaři. V 1971 na zámku točil Antonín Moskalyk svoji nezapomenutelnou Babičku, Jiří Kodet zde řešil Smrt talentovaného ševce a letos v něm Česká televize natáčela čtyřdílný seriál o Boženě Němcové.

Návštěvníci města by si také neměli nechat ujít nově zrekonstruované koupaliště nebo dvě výstavní expozice. První je věnována nejvýznamnějšímu opočenskému rodákovi, malíři Františku Kupkovi, jednomu ze zakladatelů výtvarné abstrakce. Druhá expozice seznamuje s historickým vývojem Opočna.