Společná mistrovství Československa se konala do rozdělení bývalé federace do roku 1993. Následně pak národní cyklistické svazy uspořádaly v obou zemích vlastní národní šampionáty. Pouze však na sedm let, cyklistika byla jedním z prvních sportovních odvětví, které začalo sportovce obou zemí opět spojovat.

Už v roce 2000 se konalo první společné mistrovství České a Slovenské republiky, které hostily Vyškov a Luhačovice. Premiérová časovka se jela z Vyškova do Brodku u Prostějova, závod s hromadným startem se konal na okruhu v Luhačovicích. Tento premiérový šampionát organizoval Favorit Brno. „Jedním z důvodů obnovení společného šampionátu bylo nařízení Mezinárodní cyklistické unie UCI. Na národním mistrovství se musí jet odděleně kategorie elite a kategorie do 23 let. Rozdělením obou kategorií by výrazně klesl počet v jezdců v pelotonu, proto jsme se rozhodli pořád opět šampionáty obou zemí společně,“ vysvětloval před dvaceti lety vznik společného mistrovství republiky jeden z organizátorů Zdeněk Valenta. Premiérové tituly v kategorii elite tehdy vybojovali Čech Lubomír Kejval ze ZVVZ Milevsko a Slovák Róbert Nagy z Dukly Trenčín.

Nápad se organizátorům i účastníkům zalíbil natolik, že se od té doby uskutečnilo dvacet společných soubojů o mistrovské tituly. Závody kategorie do 23 let a kategorie elite se spojily a většinou se po společném startu soutěžilo o čtyři mistrovské dresy. Pořádání šampionátu se mělo mezi oběma zeměmi pravidelně střídat, ovšem stávalo se, že se jelo dvakrát za sebou v České republice nebo naopak na Slovensku.
Do Královéhradeckého kraje se ŠKODA AUTO mistrovství v silniční cyklistice vrací po patnácti letech. V Třebechovicích pod Orebem a Hořicích se prestižní podnik konal v roce 2005, kdy byl pořadatelem tým PSK – Whirlpool v čele s Vladimírem Vávru. Mistrovské tituly vybojovali v závodě s hromadným startem Martin Prázdnovský ze ŽP Šport Podbrezová a Ján Svorada z Lampre. V časovce se tehdy prosadili Matej Jurčo z De Nardi a Michal Hrazdíra z ED´System ZVVZ.
V České republice se nejlepší cyklisté obou zemí představí po dvou letech. V roce 2018 uspořádaly úspěšný šampionát Plzeň a Karlovy Vary. Vloni byla organizátorem slovenská Trnava.